Parmaklarını Kütletme İleride Kireçlenir!

Parmaklarını Kütletme İleride Kireçlenir!

Gerçekten kireçlenmenin parmak çıtlatmak/kütletmek ile bir bağlantısı var mı? Birçok kişi gündelik yaşamında bazen gergin olduğu anlarda istemeyerek, bazense sadece rahatlamak için bu eylemi yapar. Bel, boyun, parmak, bilek gibi hareket yönünden oldukça işlevsel olan bölgelerin kütletilmesi, büyüklerimiz veya yakın çevremiz tarafından olumlu karşılanmaz. Ne kadar genç olsak da yanımızda ufak bir çocuğun boynunu kütlettiğini gördüğümüzde biz de aynı şekilde yapmaması için ikaz ederiz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Peki bu durum gerçekten iskelet sistemi için zararlı mı?

 

 

 

 

 

 

 

2015 yılına kadar kesin bir sonuç elde edilememekle birlikte birçok teori ortaya atılmıştır. Bu teorileri kanıtlayabilmek için farklı çalışmalar yapılmıştır. Örneğin 2011 yılında 50 ile 80 yaş aralığında bulunan, parmaklarını kütleten ve kütletmeyen 215 kişinin üzerinde yapılan araştırmaya göre, kireçlenme ile parmak kütletme arasında herhangi bir bağlantı saptanamamıştır.

 

 

 

 

 

Cevabının elde edilmesi çok kolay gibi görünen bir soru olmasına karşın, 2015 yılına kadar kesin bir görüntü ya da veri bulunamamıştır. 2015 yılında manyetik rezonans görüntüleme cihazı ile parmak kütletmesi incelenmiştir. Kütletme esnasında, birbirinden uzaklaşan iki kemik arasında bulunan eklemlerdeki biriken gazlar dolayısıyla oluşmuş baloncuklar patlamaktadır. Bu sebeple küt bir ses meydana gelmektedir. Bu bilginin ilginç tarafı ise, çok ufak boyutlarda olan gaz baloncuklarının nasıl bu kadar ses çıkarabildiğinin hala çözülememiş olması ve kütletme sonrası iki kemiğin birbirine yaklaşması gerekirken, aksine uzaklaşıyor olmasıdır.