Öksürük neden olur? Öksürük için evde tedavi var mıdır?

Öksürük neden olur? Öksürük için evde tedavi var mıdır?

Vücudun, solunum yollarını ve boğazı temizlemek adına gerçekleştirdiği bir savunma eylemi olan öksürük, günlük işlerimizi yavaşlatabilir veya diğer insanlara rahatsızlık vermemize sebep olabilir. Yoğun ve ağır bir koku aldığımızda geçici olarak öksürebildiğimiz gibi soğuk havalarda çeşitli hastalıklar sebebiyle de bu problemi yaşayabiliriz.

 

 

 

 

 

Öksürüğü çoğu zaman önemsemeyiz, eğer bir süre devam ederse sağlık ocağına gider ve basit ilaçlar kullanarak tedavi oluruz. Örneğin kuru öksürük yaşayan bir birey için üst solunum yollarıyla alakalı bir sorun yaşadığını söyleyebiliriz. Sinüzit, astım, reflü gibi hastalıklardan dolayı da öksürebiliriz. Tedavisi genellikle basittir. Ancak sigara öksürüğü farklıdır. Sigara kullanan bir kişinin kuru öksürükle başlayıp yıllar geçtikçe dolu öksürüğe dönüştüğü gözlemlenir. Bu, yıllar içinde solunum yollarında yaşadığı tahribattan ileri gelip, kişiyi nefes almakta zorlanmaya kadar götürebilir. Dolayısıyla sigara içen kişilerde yaşanan öksürüğün, olabilecek herhangi ciddi bir hastalığın erken tanısı adına araştırılması gerekir.

 

 

 

 

 

Peki gündelik hayatta geçici olarak yaşadığımız öksürükler için evlerimizde neler yapabiliriz? Ufak bir parça zencefil ile demlenmiş sıcak bir çay boğazımızın yumuşamasını sağlayabilir. Bunun yanında adaçayı, nane çayı, ıhlamur çayı veya yeşil çay tüketerek de rahatlayabiliriz. Uzun soluklu öksürüklerde vakit kaybetmeden doktora görünmeliyiz!