Midenin Gücü

Midenin Gücü

Mide, normal şartlarda vücudumuzun hafif solunda ve yataya yakın bir pozisyonda durmaktadır. Midenin görevi, ağızda öğütülmüş ve ufak parçalar haline getirilmiş gıdaların bağırsaklara geçmeden evvel neredeyse sıvı hale gelmesini sağlamak ve sindirimi kolaylaştırmaktır. Ortalama bir bireydeki midenin hacmi 1.5 litredir. Fakat esnekliği ile bu hacmini artırabilir ve kaslı yapısı sayesinde içerisindeki gıdaları dalgalı hareketler ile çorba kıvamına getirir.

 

 

 

 

Mide kasları düz kas grubuna dahildir. Yani midenin hareketleri kontrolümüz dışında gerçekleşir. Hareketlerinin yanı sıra içerisinde bulunan ve neredeyse metali eritebilecek güce sahip olan asit ile bu görevini tamamlar. İçeriğindeki bu asitin pH derecesi 2-3 aralığındadır. Bu güçteki bir asidin insan derisini kolaylıkla delip geçiyor olması gerekir. Ancak mide için böyle bir problem söz konusu değildir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Mide duvarı her 3 günde bir yenilenir, ayrıca ürettiği özel bir sıvı sayesinde midenin bu asit yüzünden kendi kendini eritmesi engellenmiş olur.