KOAH atağı nedir? Tedavi nasıl gerçekleşir?

KOAH atağı nedir? Tedavi nasıl gerçekleşir?

KOAH bir solunum yolu hastalığıdır. Belirtilerinin öksürük, balgam, hırıltı ve nefes almada zorluk gibi gündelik hayatta kimi zaman karşılaşabileceğimiz türlerden olması sebebiyle geçiştirildiği için teşhisinde geç kalınabiliyor.

 

 

 

 

 

KOAH çoğunlukla sigara dumanının etkisine uzun süre maruz kalma sebebiyle ortaya çıkıyor. Özellikle kronik bronşit ve amfizem görülmesi, KOAH için daha elverişli bir ortam manasına geliyor. Bunlara solunum yolu enfeksiyonları da eklenirse hastanın kriz geçirmesi kaçınılmaz oluyor.

 

 

 

 

 

Bu zor hastalığa yakalanan bir kimsenin tedavi adına yapması gereken ilk iş eğer tüketiyorsa sigarayı bırakmaktır. Bu sayede solunum yollarının maruz kaldığı yabancı ve zararlı maddelerin vücuda girişi engellenmiş olacaktır. Tedavinin diğer aşaması doktorun önerdiği ilaçlar yardımı ile bronşları genişletmek ve kişinin rahat nefes alabilmesini sağlamaktır. İlaçlar içerisinde kısa süreli olup anlık şikayetleri geçirmek için kullanılan, uzun süreli olup tüm bir günü rahat geçirmek için kullanılan ve bronş iltihaplarını temizlemek için kullanılan türler vardır. Yaşanan krizlerin sıklığı hastalığın ne kadar ilerlediğinin bir göstergesidir ve ciddiye alınmalıdır.